Wiele dróg, jeden cel. Pielgrzymka do Santiago de Compostela

Santiago de Compostela to miejsce, w którym według chrześcijańskich podań spoczywać ma ciało Świętego Jakuba. To właśnie jego grób jest celem. Do tego celu wiedzie wiele dróg z całego świata i od długości obranej trasy zależy czas tej pieszej wędrówki. Na szlakach można spotkać symbole powiązane z Wielkim Zmarłym. Są to muszle świętego Jakuba, które wiodą nas do obranego punktu. Dla wiernych z całego świata Katedra w Santiago de Compostela jest miejscem kultu. 

Spotkajmy się na szlaku, czyli pielgrzymi w drodze do celu

Piesza wędrówka jest okazją do refleksji nad sensem życia i przepracowaniem swoich trudności. Pielgrzymka do Santiago de Compostela może być także zorganizowana przez biuro podróży, które kompleksowo zajmie się tym zagadnieniem. Szlak pielgrzymkowy wygląda wciąż tak jak przed wiekami. Jest wpisany na listę UNESCO, co sprawia, że droga nie może być modernizowana. Piaszczysta trasa jeszcze bardziej zbliża nas do świętych, którzy samotnie przemierzali ścieżki wiodące do grobu Świętego Jakuba. Jednym z nich był Święty Franciszek, który także dotarł do miejsca sacrum. Na szlaku można spotkać pielgrzymów z różnych zakątków świata. Jest to sposobność do wymiany poglądów i doświadczeń. Można się także wzajemnie wesprzeć w tej wędrówce, którą każdy przemierza ze swoją intencją. 

Święty Jakub patronem pielgrzymów

Szlak Świętego Jakuba jest najpopularniejszą trasą pielgrzymkową na świecie. Sam Święty został patronem wszystkich pielgrzymów. Piesza wędrówka do jego grobu jest ogromnym przeżyciem wewnętrznym. Na poszczególnych etapach pielgrzymki otrzymuje się pieczątki, które są potwierdzeniem udziału w tym niezwykłym, duchowym przedsięwzięciu. Wiele osób przemierza szlak samotnie. Jest to dla nich moment, w którym mogą pobyć sam na sam ze swoimi przemyśleniami. To czas, kiedy można sobie wszystko poukładać, znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens egzystencjalny. Taka pielgrzymka zostanie z nami już na zawsze. Jest wyjątkową okazją do zmiany nastawienia wobec oczekiwań życiowych. 

(0)