Największe termy w Polsce znajdują się w południowych regionach kraju, choć gorące źródła obejmują ok. 75% terenu. Jednymi z najpopularniejszych basenów termalnych są te położone w Cieplicach. Dlaczego akurat one cieszą się sławą także poza granicami Polski?
Rodzaje term w Polsce
Termy w Polsce różnią się między sobą temperaturą wody oraz zawartością w nich związków chemicznych. Ogólnie na terenie Europy można spotkać źródła siarczkowe, solankowe, silikonowe, azotowo-krzemionkowe czy też węglowe, siarczynowe, bądź radonowe. Duża intensyfikacja term w Polsce Południowej związana jest ściśle z rozłożeniem trzech głównych jednostek tektonicznych: zachodnioeuropejskiej platformy paleozoicznej, Sudetów i Karpat, a także ich przedgórzy.
Dlaczego warto jechać na termy w Polsce?
Korzystanie z term w Polsce pomaga na różnego rodzaju schorzenia m.in skórne, problemy laryngologiczne, nerwobóle, zwyrodnienia stawów czy nerwice. Wody termalne przyspieszają gojenie stanów zapalnych i wzmacniają naczynka krwionośne, do tego zmniejszają obrzęki, usprawniają metabolizm organizmu.
Żeby doznać zbawiennego wpływu gorących źródeł na nasze ciało, nie trzeba jechać za granicę, wystarczy wybrać się na termy w Polsce np. południowo-zachodniej u podnóża Śnieżki. Zawarta w nich zmineralizowana, fluorkowo-krzemowa woda o temperaturze sięgającej 87°C pochodzi z odwiertu o głębokości ponad 2000 m. Dzięki nowoczesnym urządzeniom na wyjściu uzyskuje się optymalną temperaturę w przedziale 27°C – 37°C.
Jakie atrakcje czekają na miłośników term w Polsce?
Termy w Polsce w dużej mierze przypominają aquaparki, z tą różnicą, że zamiast zwykłej wody, naładowanej chlorem, możemy korzystać z gejzerów, masażerów, tryskaczy wodnych, czy jacuzzi, w których płynie woda prosto z serca Ziemi — czysta, o działaniu antybakteryjnym woda. Poza wspomnianymi zaletami dla zdrowia, w termach karkonoskich znajdują się: basen pływacki, rekreacyjny i parkowy, a także brodziki, zjeżdżalnie wodne oraz strefa SPA, które zapewnią zabawę bez względu na długość pobytu.